بیوگرافی

«محمدهاشم بدری» متولد ۱۳۲۵ از روستای «چهارچشمه» از توابع شهرستان خمین و بزرگ شده ماهشهر است. بدری نقاش جانباز و مبتکر سبک نقاشی «بدریسم» است که در فرانسه به ثبت رسید.

1325
«محمدهاشم بدری» متولد ۱۳۲۵ از روستای «چهارچشمه» از توابع شهرستان خمین و بزرگ شده ماهشهر است. بدری نقاش جانباز و مبتکر سبک نقاشی «بدریسم» است که در فرانسه به ثبت رسید.

1345
بدری دوران نوجوانی و جوانی خود را به همراه خانواده در شهرستان ماهشهر سپری کرد. وی پس از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک دیپلم وارد هوانیروز و پس از گذشت ۶ ماه به نیروی زمینی ارتش منتقل می‌شود. او در سال ۱۳۴۵ از منطقه اصفهان به لشکر ۹۲ زرهی خوزستان منتقل شده و چون شناگر بود و کارت نجات غریق داشت، مربی باشگاه افسران شد. بدری همچنین موفق شد دوره فرماندهی تانک «چیفتن» را با موفقیت پشت سر بگذارد و در آغاز جنگ به عنوان فرمانده تانک‌های چیفتن در مناطق مرزی حضور داشته باشد.

1396
کوچهٔ محل زندگی بدری در اهواز در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ به نام او ثبت شد. او با تکنیک نوین خود توانسته تاکنون به بیش از ۵۰۰ نابینا نقاشی بیاموزد. آثار او و شاگردانش در بیش از ۵۰ نمایشگاه داخلی و خارجی به نمایش درآمده‌اند.

از سال 1360 تا کنون
هفده سال از عمر هاشم بدری به آموزش به نابینایان مادرزاد و کم بینایان گذشت. از آنجا که نابینایان رنگ ها را ندیده اند و به خوبی با اشکال آشنا نیستند، اما هاشم بدری با تکیه بر نبوغ خود در ابداع راههای متفاوت آموزش توانست راه نوینی برای آموزش به نابینایان بیابد که همانطور که میبینید این معجزه رخ داده و عالی ترین احساسات انسانی توسط نابینایان و کم بینایان به تصویر کشیده شد.

دیپلم های افتخار
هاشم بدری بارها از سوی مراکز فرهنگی اروپا( پاریس و ...) مورد تقدیر قرار گرفت. و از آنجایی که تبحر چشمگیر او در خلق آثار طبیعی را همگان دیدند در فرانسه به او لقب جادوگر ( Magician ) را دادند.

گذری بر نمایشگاهها
در این سالها تعداد بسیار بالایی نمایشگاه در داخل و خارج از کشور برگزار شد. برخی در اروپا و بسیاری از این نمایشگاهها در ایران عزیزی برگزار شد.


فعالیت ها

50

نمایشگاه ها داخلی و خارجی


2000

تعداد هنرجو


17

سال آموزش نقاشی به نابینایان


500

هنرجو های نابینا